cz

PBS dodala teplárně v polském městě Olsztyn kotel na dřevní štěpku, který pomůže snížit emise i provozní náklady

První brněnská strojírna, a.s. v prosinci završila významnou zakázku na polském trhu. Teplárně ve městě Olsztyn předala do užívání horkovodní kotel o výkonu 25 MW, který nahradí jeden ze šesti kotlů na uhlí zajišťujících vytápění Olsztyna. Kromě automatického provozu bez dozoru operátora vyniká nový kotel vysokou účinností a plní přísné emisní limity.
PBS dodala teplárně v polském městě Olsztyn kotel na dřevní štěpku, který pomůže snížit emise i provozní náklady
MPEC Olsztyn

Tradiční výrobce kotlů, První brněnská strojírna, a.s. (PBS), realizovala v loňském roce dva významné projekty v energetickém sektoru. Vedle dodávky dvou parních kotlů na spalování koksárenského plynu určených pro koksovnu ve městě Czestochowa v jižním Polsku aktuálně završila též dodávku pro městskou teplárnu ve městě Olsztyn na severu Polska. Olsztyn je hlavní město Varmijsko-Mazurského vojvodství a leží v prostředí Mazurských jezer.

Projekt se týkal dodávky horkovodního kotle se spalovacím roštem o výkonu 25 MW na spalování dřevní štěpky, který byl předán do užívání v prosinci 2019. „Doposud bylo vytápění města zajištěno šesti horkovodními kotli, spalujícími uhlí. Z důvodů ekologizace teplárny a diverzifikace paliva se majitel rozhodl jeden z uhelných kotlů odstavit a nahradit ho naším kotlem na dřevní štěpku,“ popisuje Pavel Křemínský, zástupce technického ředitele pro kotle PBS. „Kotel může pracovat až po dobu 72 hodin v automatickém provozu bez dozoru operátora. To provozovateli umožní řešit nedostatek kvalifikovaného personálu a významně snížit provozní náklady. Dalšími výhodami nového kotle je i plnění přísných emisních hodnot a vysoká účinnost 91,5 procent, která je dosažena rekuperací spalin,“ dodává Pavel Křemínský s tím, že s kondenzačním výměníkem dosahuje kotel účinnosti až 96,6 procent.

Galerie: Kotel na dřevní štěpku z produkce PBS, městská teplárna Olsztyn, Polsko