Nové výzvy i překážky: Rozhovor s ředitelem PBS GROUP

Za posledních 50 let naše společnost prošla vývojem prvního proudového motoru až po nejnovější vývoj součástek pro stíhačky F-35 od americké společnosti Lockheed Martin.
Nové výzvy i překážky: Rozhovor s ředitelem PBS GROUP

Světový lídr v oblasti leteckého průmyslu" tak vidí PBS GROUP její výkonný ředitel Pavel Čechal. Při slavnostní akci podepsání čtyřstranné smlouvy s Lockheed Martin se nechal vyzpovídat reportérem z Hospodářských novin a prozradil různé zajímavosti o naší společnosti, která původně pochází z moravské metropole.

Válka na Ukrajině se stala velkým společenským tématem a i naše dodávky se tímto směrem odvíjí. „Aktuálně dodáváme desítky až stovky motorů do jednotlivých ukrajinských projektů," řekl Čechal.

Na Ukrajině však máme i partnertnerskou firmu a společně vyvýjíme nový motor. „Zhruba před třemi týdny jsme podepsali smlouvu a aktuálně řešíme začátek výroby. Je to motor, který nás zařazuje do daleko vyšší kategorie a otevírá nám nové trhy," dodal.

Rostoucí popularita naší značky sebou nese i různá úskalí. Tím máme na mysli například kauzu "íránské drony dodávané Rusku obsahují motory z PBS".

„Kauza íránských motorů se táhne od roku 2019 a v rámci vyšetřování OSN jsme jasně prokázali, že nejde o náš motor, stejně jako v poslední kauze, o které psaly i HN. Prokázali jsme stoprocentně, že se jedná čistě o kopii vyráběnou v Íránu," vysvětlil ředitel.

Poptávka po našich produktech roste rychleji, než jsme schopni rozšiřovat výrobu. „Brzdí nás dva faktory: nedostatek kvalifikovaných lidí a dodávka strojního vybavení," řekl Čechal. „Když dneska objednáte unikátní stroje, tak dodávka trvá devět až dvanáct měsíců."

Více o tom, co zapříčinilo současný růst naší organizace a jak pomáháme Ukrajině, si přečtěte v zajímavém článku.