Na Apríla vycházejí první letošní Ozvěny. Dozvíte se o 900. motoru PBS TJ100, o náročnosti výroby odlitků i něco z historie PBS

V pondělí 1. 4. 2019 vychází první letošní čtvrtletník PBS. Aktuální Ozvěny jsou plné toho nejzajímavějšího ze života První brněnské strojírny. Obsahují rozhovor s bývalým místostarostou Velké Bíteše i s nováčkem roku 2018, dále také novinky ze života ve firmě. A co dalšího se v našich Ozvěnách dočtete?
Na Apríla vycházejí první letošní Ozvěny. Dozvíte se o 900. motoru PBS TJ100, o náročnosti výroby odlitků i něco z historie PBS
Proudových motorů PBS TJ100 jsme na DLT zkonstruovali, modifikovali, vyrobili, smontovali, otestovali a prodali již 900

Tři měsíce po gratulacích k 900. vyrobenému APU Safír 5K/G MI na DLT máme dalšího jubilanta, a to proudový motor PBS TJ100. Na světových trzích se dlouhodobě uplatňuje především díky své kvalitě, spolehlivosti a flexibilním zákaznickým modifikacím.
PBS-TJ100.jpg
Výroba odlitku od A do Z: Od výkresu k hotové lopatce turbíny za několik měsíců, někdy i let
Málokdo si uvědomuje, co vše zahrnuje výroba lopatky turbíny nebo turbínového kola. Proces odlévání takového produktu začíná u voskového modelu. K němu se však slévárna dopracuje až po asi 10 týdnech po obdržení výkresů a 3D modelů. Následuje výroba skořepinové formy, odlévání ve vakuové tavicí peci, odstranění skořepiny a samozřejmě kontrola kvality hotového odlitku. Cesta od výkresu k výrobě ve větších sériích je tak otázkou mnoha měsíců, ale někdy i let.
P3110170.jpg

Už dvě století pomáháme dodávat energii
Století páry nezískalo svou přezdívku nadarmo. První průmyslová revoluce znamenala přechod od ruční výroby v manufakturách ke strojní velkovýrobě. K pohonu strojů se využívala síla řek. Ta však nebyla dostupná všude, řešením se proto stal parní stroj. Teprve s ním se průmyslová revoluce rozjela v plném měřítku. Byla u toho i První brněnská strojírenská, která první parní stroj vlastní konstrukce vyrobila už v roce 1824, deset let po svém vzniku.

DLT se letos zúčastnila veletrhů na Arabském poloostrově a v Indii
Za první čtvrtletí letošního roku se DLT zúčastnila třech významných veletrhů s leteckou tématikou. V Ozvěnách se dočtete, co pro firmu takový veletrh představuje nejen z hlediska obchodního, ale také z hlediska organizačního či z hlediska národních specifik těchto trhů. Zavítali jsme na veletrh IDEX ve Spojených arabských emirátech, Saudi International Airshow v Saudské Arábii a AERO India v indickém Bangalúru.

Rozhovory se zajímavými lidmi
V rubrice Lidé z PBS vám v aktuálních Ozvěnách přinášíme kromě profilů nejlepších zlepšovatelů v loňském roce i dvě interview se zaměstnanci PBS. Prvním z nich je Tomáš Kučera, konstruktér DLT, který do PBS nastoupil již před více než 20 lety. Osud ho však na čas odvedl na bítešskou radnici, kde zastával pozici místostarosty. Druhým je Michal Klíma, nováček roku 2018 na DLT, který v PBS pracuje od loňského léta. S PBS je ovšem spjatý déle, protože kromě toho, že je absolventem SOŠ Jana Tiraye ve Velké Bíteš, je také bývalým žákem Střediska praktického vyučování PBS.
 
Co dalšího najdete v Ozvěnách?
  • Jak na tom bude PBS za deset let?
  • DPL zvyšuje technickou úroveň produktů i jejich nabídku. Letos dosáhla rekordních tržeb
  • PBS Velká Bíteš loni získala významná ocenění
  • Na letošním plese PBS zahrála cimbálová muzika a vystoupili tanečníci Starletu. Hvězdou večera byla skupina NO NAME
  • K čemu je dobrý QR kód? Slévárně umožní extrémně odolné značení skořepinových forem
  • Středisko praktického vyučování dosahuje výborných výsledků v celostátních soutěžích
  • Doporučte vhodného kandidáta a získejte 15 nebo i 40 tisíc korun
  • Setkání generálního ředitele s jubilanty