PBS se zúčastní veletrhu Aero India. Český výrobce turbínových zařízení plánuje do Indie dodávat pohony pro bezpilotní letouny

Na veletrhu Aero India 2019, který se ve dnech 20. až 24. února koná v indickém Bengaluru, se představí První brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s. (PBS). PBS je renomovaným hi-tech výrobcem pohonných jednotek a zařízení pro oblast letecké techniky a významnou českou exportní firmou. Mezi její stěžejní výrobky patří turbínové pohonné jednotky, které dodává do více než 40 zemí světa, pomocné energetické jednotky a klimatizační systémy pro různé typy letounů a vrtulníků.
  PBS se zúčastní veletrhu Aero India. Český výrobce turbínových zařízení plánuje do Indie dodávat pohony pro bezpilotní letouny
PBS v roce 2018 uvedla na trh dva nové typy proudových motorů v kategorii tahu 900 a 1500 Newtonů. Společnost tak rozšířila svoji řadu proudových motorů na 5 typů v rozmezí od 200 do 1500 Newtonů tahu. S takto ucelenou řadou proudových motorů, rozšířenou o nabídku turbovrtulových a turbohřídelových pohonných jednotek, plánuje společnost vstoupit na indický trh bezpilotních aplikací.

„Jsme připraveni splnit indická kritéria pro import, přičemž aktuálně si definujeme nutné kroky vedoucí k rozvoji obchodu s Indickou republikou. Nejedná se však o naši první zkušenost na indickém trhu,“ komentuje stávající obchodní úspěchy ředitel Divize letecké techniky PBS pan Roman Kolka. „V Indii v současné době létá 151 vrtulníků Mi-17 s našimi pomocnými energetickými jednotkami (APU) Safír 5K/G MI, které startují hlavní motory vrtulníku a dodávají elektrickou energii pro jeho předletovou přípravu,“ dodává Kolka.
 

TJ150-transparent-background_silver-Aerospace-1.jpg

Motor PBS TJ150

Na veletrhu Aero India bude PBS prezentovat zejména svoji nabídku proudových motorů. Návštěvníci se na stánku PBS mohou seznámit konkrétně s motory PBS TJ150 a PBS TJ40.
Obě pohonné jednotky vynikají především excelentním poměrem tahu a váhy, resp. vnějšího průměru motoru. Dalšími přednostmi jsou zejména kompaktní design, integrovaný startér, generátor a spolehlivost při startu v náročných klimatických podmínkách, což zahrnuje možnosti startu za letu při vysokých rychlostech i vysokých nadmořských výškách.

„Naši dosavadní úspěšnou spolupráci bychom rádi rozšířili také s výrobci různých typů bezpilotních letounů, které na indickém trhu podobně jako na dalších významných světových trzích zažívají prudký vzestup. V letectví působíme přes 50 let a celosvětově jsme dodali již více než 1000 proudových motorů a přes 4000 APU. Máme tak rozsáhlé zkušenosti jak s vlastní turbínovou technologií, tak také se zástavbou do různých typů letounů,“ dodává Roman Kolka. 

PBS z více jak 90 % své produkty vyvíjí, vyrábí a testuje v rámci svých kapacit, a to včetně odlitků z vlastní divize přesného lití, které bude rovněž prezentovat na veletrhu Aero India.

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.