Pyrotechnické zapalování

21. 02. 2023
Společnost PBS představila novou verzi svého nejvýkonnějšího motoru PBS TJ150 s pyrotechnickým zapalováním.
Pyrotechnické zapalování
PBS TJ150, nástupce osvědčeného motoru TJ100, je nyní k dispozici ve verzi s pyrotechnickým zapalováním. Tento systém rozšiřuje startovací obálku za letu až na 0,8 M.

Pro iniciaci zážehu směsi ve spalovací komoře turbínového motoru se obvykle používá konvenční zapalovací svíčky, jejíž použití však přináší určitá omezení v podmínkách, kdy dochází k ochuzení směsi paliva kolem svíčky. Alternativním řešením ke standardní zapalovací svíčce je použití pyrotechnických zapalovačů.

Pyrotechnický zapalovač je elektrické zařízení okamžitého zážehu, speciálně navržené pro kritické aplikace. Jedná se o specializovaný iniciátor, který produkuje vysokoteplotní plyn a částice pro zapálení paliva se vzduchem v prostoru spalovací komory proudových motorů.

Nová verze osvědčeného a úspěšného proudového motoru PBS TJ150 je vybavena pyrotechnickým zapalováním, které rozšiřuje obálku startování za letu až na 0,8 M, což rozšiřuje použití motoru především pro aplikace na jedno použití jako jsou střely odpalované ze vzduchu.

Použití motoru vybaveného pyrotechnickým zapalováním výrazně rozšiřuje okruh vhodných aplikací ve srovnání s motorem pouze se zapalovacími svíčkami.