Seznamte se s PBS TJ100P, nejnovějším přírůstkem do rodiny proudových motorů PBS Velká Bíteš

Prezentovali jsme naše proudové motory - PBS TJ100P a PBS TJ40-G1NS v prestižním evropském periodiku European Security & Defense magazine. Více si přečtete na našem blogu nebo v samotném periodiku. 
Seznamte se s PBS TJ100P, nejnovějším přírůstkem do rodiny proudových motorů PBS Velká Bíteš
PBS Velká Bíteš (PBS) je česká strojírenská společnost, jejíž historie se začala psát už před 200 lety. Svým zákazníkům z oblasti leteckého průmyslu z celého světa dodala přes 14 000 kusů zařízení a řadí se tak k uznávaným výrobcům leteckých proudových motorů. Prvotřídní kvalitu a spolehlivost výrobků odráží i skutečnost, že proudové motory PBS byly instalovány ve více než 1 300 aplikacích. Od jiných konkurentů ve své kategorii společnost odlišuje především vysoká kvalita motorů, které obdržely certifikaci podle standardů Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA).
Jedinou možností, jak uspět na trhu mezi širokou konkurencí, je prověřená kvalita produktů a také dlouhodobý a kontinuální vývoj nových technologií. Ten je nedílnou součástí fungování společnosti, která ví, že nemůže usnout na vavřínech a je potřeba pokračovat stále dál. V roce 2020 tak PBS oznámila rozšíření škály dostupných možností na trhu a zavedla dvě nové verze proudových motorů, a to PBS TJ100P, PBS TJ40-G1NS, i další zajímavé projekty.

Všestranný PBS TJ100P

PBS TJ100P je bezolejovou verzí nejúspěšnějšího a celosvětově uznávaného proudového motoru z dílny společnosti - PBS TJ100. Tento proudový motor ovšem přináší mnoho nových a zajímavých možností. Zákazníkům nabídne vynikající poměr váhy ku průměru ku tahu a také svou širokou všestrannost. Díky tomu najde uplatnění u výrobců cvičných terčů, moderních vysokorychlostních bezpilotních leteckých prostředků a UCAV systémů.
Oproti své původní verzi je výhodou motoru PBS TJ100P také jeho menší hmotnost. S tím se pojí i nižší pořizovací náklady, což jistě potěší hlavně zákazníky. Díky chybějícímu olejovému systému nemusí být po provozu navíc vyléván olej z palivové nádržky, což usnadňuje jak obsluhu motoru, tak jeho pohodlnější uskladnění, a to bez omezení úhlů náklonů při letu a startu.
Motor PBS TJ100P dále umožňuje integraci až dvou externích měničů s výstupním elektrickým výkonem až 2.3kW, což znamená, že motor vyhovuje požadavkům moderních UAV systémů, které mají vysoké požadavky na dodávky elektrické energie. Navíc je tak uspořena hmotnost na váze baterií. Motor je startován elektricky a umožňuje start za letu.

Hlavní výhody motoru:

›   Bezolejová verze 
›   Vynikajcí poměr tahu vs hmotnost
›   Nízká hmotnost 
›   Libovolná poloha motoru při startu
a další výhody

PBS TJ40G1NS Plug & Play

Další novinkou od PBS je proudový motor PBS TJG40-G1NS speciálně vyvinutý pro UAV a létající terče. Kompaktní provedení Plug & Play se vyznačuje veškerým příslušenstvím zabudovaným v motoru, a to včetně elektrických měničů.
Výhody motoru:
›    Kompaktní design
›    Vynikající poměr hmotnosti a tahu
›    Nízká spotřeba paliva
›    Rekuperace slané vody
›    Integrovaný startér-generátor
›    Možnost restartu ze země i za letu

Výzvy v leteckém průmyslu

Letecký průmysl stojí v posledních letech před zlomovou výzvou, která plyne z potřeby přechodu na inteligentní a udržitelné technologie a systémy, a to v relativně krátkém časovém horizontu.
Jednou z těchto výzev je především snížení negativního dopadu na životní prostředí, kdy s narůstajícím počtem pasažérů i letadel rostou také emise skleníkových plynů. Do roku 2050 proto plánuje Evropská komise učinit Evropu prvním světovým klimaticky neutrálním kontinentem. Snižování emisí tak bude vyžadovat rozsáhlé inovace, čímž vznikají nové příležitosti pro nefosilní paliva a hybridní letouny. PBS se tak otevírá možnost spolupráce se společnosti Airbus, a to na dodávkách kryogenních turboexpandérů pro vývoj letadel s pohonem na zkapalněný vodík.
Společnost PBS je dále hrdá i na to, že je součástí projektu Hermeus Corporation, který představuje nadzvukové letadlo pro urychlení globální sítě pro přepravu lidí. Právě pro něj PBS dodala dva proudové motory PBS TJ100.

Celé periodikum European Security & Defense magazine si můžete projít zde.