Představení motoru PBS TJ150 na společenské akci v Brně

PBS Velká Bíteš a.s. (dále jen PBS) pořádá každoročně společenský večer pro své zákazníky, obchodní partnery a další zvané hosty. V letošním roce byl při této příležitosti představen nový proudový motor PBS TJ150, který je určený zejména pro zástavbu v bezpilotních prostředcích předních světových výrobců letecké techniky. Sériová výroba tohoto produktu bude zahájena na konci letošního roku.

 
Představení motoru PBS TJ150 na společenské akci v Brně
V letošním roce uvedla společnost na trh již druhý typ turbínového motoru, což je v leteckém průmyslu, vzhledem k náročnosti procesu vývoje, výroby, montáže a testování motorů, opravdová rarita. Navíc se vše realizuje komplexně v rámci kapacit ve Velké Bíteši.

První typ proudového motoru s označením PBS TJ80, s maximálním tahem 900N, byl uveden na trh v polovině letošního roku. Specifikem PBS TJ80 je mimo jiné absence samotného olejového systému, což výrazně snižuje váhu i vnější průměr motoru.  Další vlastností je, že je možný start v libovolné pozici na zemi i za letu.
Vraťme se ale zpátky k našemu nově představenému motoru. Hlavní předností PBS TJ150 je především excelentní poměr tahu a váhy, resp. vnějšího průměru motoru, což jsou nejsledovanější parametry v této kategorii leteckých pohonů.  Dále je to také kompaktní design, integrovaný startér generátor, spolehlivost při startu v náročných klimatických podmínkách, a to včetně možnosti startu za letu, při vysokých rychlostech a nadmořských výškách.

zleva pan Ing. Miloslav Kafka, Ing. Milan Macholán, RNDr. Jiří Hynek a Ing. Josef Kašpar

Na tiskové konferenci byl přítomen RNDr. Jiří Hynek - prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. Svůj proslov věnoval bohaté historii českého průmyslu a dále české exportní politice, která v současné době reprezentuje asi 80% tuzemské produkce.
Mezi další příspěvky tiskové konference patřil proslov Ing. Josefa Kašpara, který je prezidentem Asociace leteckých a kosmických výrobců České republiky. Ve své řeči zhodnotil aktuální situaci v obranném a leteckém průmyslu ČR a ocenil inovativní schopnosti PBS. „Díky PBS má Česká republika a její průmysl lepší jméno ve světě“, zmínil Kašpar.

Dále na konferenci vystoupil Ing. Roman Kolka - ředitel Divize letecké techniky PBS. Ten přítomným novinářům přiblížil proces vývoje a výroby motoru PBS TJ150, který byl mimořádně rychlý (započal v roce 2016), k čemuž přispělo mimo jiné i využití technologie 3D tisku při výrobě turbínového stupně.

PA020464.JPG
Zleva pan Ing. Jiří Kašpar a Ing. Roman Kolka

PA020318.JPG
„Motor PBS TJ150 je již naším pátým typem proudového motoru. Po jeho uvedení na trh rozšíříme naši nabídku ve výkonnostní kategorii od 200 do 1500 Newtonů tahu. Takto ucelená motorová řada nám umožní oslovit široké spektrum zákazníků, mezi které patří především výrobci UAV (unmanned aerial vehicles neboli bezpilotních létajících prostředků), jejichž produkty nacházejí uplatnění v mnoha oborech, včetně obranného průmyslu,“ dodal generální ředitel Milan Macholán.


Nenechte si ujít videopředstavení nového proudového motoru PBS TJ150, na jehož konci je i ukázka startu motoru.