Iránsko-ruské drony používají íránské motory

PBS.TopImage.Btn.Scroll

Vyjádření k nepravdivým informacím o motorech PBS

8. 2. 2024


V nedávných článcích ukrajinských, českých a dalších zahraničních médií se objevila dezinformace, že íránský dron Shahed-238, používaný Ruskem k náletům na Ukrajinu, je poháněn proudovým motorem PBS.
Na základě fotografií trosek jednoho z dronů zveřejnila některá média informaci, že tento bezpilotní letoun může být poháněn motorem PBS TJ150.

Společnost PBS tato tvrzení spolehlivě vyvrátila.
 
Již před lety se vyjasnilo, že motory iránského původu nejsou motory z PBS. V roce 2020 bylo po útocích iránskými drony na Saudskou Arábii potvrzeno, že motory iránského původu jsou vizuálně podobné, ale zcela jednoznačně se nejedná o motory PBS. Po nezávislém vyšetřování toto stanovisko oficiálně potvrdila zpráva Panelu expertů OSN, která je veřejně dostupná.
 
Tvrzení v článku není omyl, ale úmyslný útok na společnost PBS, která naopak dodává své motory pro obranu Ukrajiny. Tyto útoky na PBS se objevují opakovaně s cílem poškodit věrohodnost PBS u západních odběratelů, což je zájem ruské agenturní sítě.
 
Jednoznačně popíráme, že bychom měli s tímto případem cokoli společného. Nic neukazuje na náš motor.
 
V článku ze dne 8. února 2024 v Hospodářských novinách citují autoři zástupce české bezpečnostní komunity, že motor není české výroby. Zdroj uvádí, že obvinění mohou být součástí snahy zdiskreditovat české dodávky zbraní, včetně dodávek PBS, na Ukrajinu.