PRACUJTE V TÝMECH S NAŠIMI ODBORNÍKY

PBS.TopImage.Btn.Scroll

Ing. Jan Robl
vedoucí technického rozvoje

Naše slévárna přesného lití je ve svém oboru v Evropě pojmem. Vysoké nároky, které jsou kladeny na přesné odlitky ze superslitin niklu a kobaltu, nás ale nutí se neustále zdokonalovat. K tomu se samozřejmě přidává potřeba zavést i ve slévárenském provozu moderní organizační a řídící postupy, v jiných strojírenských výrobách již zpravidla zavedené. Odborníkem, který se na tomto nesnadném úkolu u nás podílí, je Ing. Jan Robl.

Honzo, co Vás k práci u nás přivedlo?

Studoval jsem na VUT obor strojírenské technologie, později na magisterském studiu kombinaci strojírenské technologie a průmyslového managementu. Po druhém ročníku bakalářského studia jsem získal možnost stáže v PBS. Kouzlo slévárenství mě naprosto pohltilo, a ještě před ukončením magisterského studia jsem na divizi přesného lití nastoupil na částečný úvazek.


Na jaké pozici jste v PBS začínal, kde pracujete teď a jak dlouho zde pracujete?

Svoje působení v PBS jsem začal před sedmi lety na stáži v technologickém oddělení, ze které jsem následně nastoupil přímo na pozici technologa. Od roku 2020 jsem pak dva roky působil jako technolog vývoje. Z této pozice jsem se posunul na pozici vedoucího technického rozvoje, kde mám aktuálně na starosti tým mladých šikovných technologů.

 

Co se Vám na práci v PBS nejvíce líbí? Co je na ní pro Vás nejzajímavější? 

Jak jsem říkal, v PBS působím již sedmým rokem a za tu dobu jsem mohl jednak sledovat neuvěřitelný pokrok, kterým slévárna za tuto dobu prošla, ale i se na něm aktivně podílet.
Pokrok je vidět na všech pracovištích napříč celým výrobním cyklem. Pokud porovnám aktuální slévárnu se slévárnou, kterou mám ještě v paměti, když jsem coby nováček absolvoval v rámci adaptace „kolečko“ po celém výrobním procesu, je tento skok až neuvěřitelný.
Nicméně je důležité zmínit, že zavádění moderních způsobů řízení, které jsou dnes běžné například pro automotive produkci, je v kontextu tak specifického provozu, kterým slévárna bez pochyby je, velmi náročný, bolestný, ale přesto fascinující. To, že jsem součástí této proměny naší slévárny a jejího přechodu do moderního světa, mě naplňuje a motivuje.

 



07_38-Ruzicka_700_px_x_700_px_image_01.jpg

Dá se říct, která část slévárenského výrobního procesu je pro Vás nejzajímavější?

Určitě samotné odlévání. Sledování přeměny vsázky vstupního materiálu do podoby komplexních odlitků, které zastávají pozici těch nejnáročnějších tepelně exponovaných součásti turbodmychadel, proudových motorů a plynových turbín.

Co vidíte jako největší výzvu do nadcházejícího roku?

Rádi bychom se posunuli v oblasti odlévání náročnějších materiálů z řad niklových superslitin, které by naši výrobu posunuly opět o kousek dál a získali bychom tak velkou konkurenční výhodu. Mezi další velké výzvy pak patří zvládnutí implementace nově zaváděných metod štíhlé výroby, které nám v budoucnu umožní optimální nastavení ve zvyšování efektivity naší výroby.

 


Přečtěte si další příběhy našich odborníků